Archiwum: ks. Adam Pendel

• urodzony 7 kwietnia 1988 r.;
  • święcenia przyjął 1 czerwca 2013 r.;
  • imieniny: 24 grudnia;

List parafialny nr 474 (7 lipca 2013 r.)

Drodzy Parafianie!
1 czerwca 2013 r. przyjąłem z rąk JE ks. Arcybiskupa Stanisława Budzika święcenia kapłańskie. Jest to początek mojej nowej drogi w życiu – gdy jako kapłan, mocą daną mi od Jezusa Chrystusa, będę mógł w Jego Imieniu odpuszczać grzechy, a chleb i wino przemieniać w Jego Ciało i Krew. Bardzo się cieszę, że pierwszą parafią do której zostałem skierowany jako wikariusz jest właśnie Konopnica i to tutaj będę mógł rozpocząć swoją kapłańską drogę.
Nazywam się Adam Pendel, pochodzę z parafii Ruda Huta w okolicach Chełma. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie zdecydowałem się pójść za głosem powołania Bożego do kapłaństwa i w czerwcu 2007, trzymając w ręku podanie z prośbą o przyjęcie w szeregi kandydatów do kapłaństwa, przekroczyłem próg Seminarium Duchownego w Lublinie. Na początku trzeciego roku formacji seminaryjnej przyjąłem strój duchowny, 12 maja 2012 r. ks. Arcybiskup Stanisław Budzik udzielił mi święceń diakonatu, a 1 czerwca tego roku święceń kapłańskich.
Interesuję się w sposób szczególny historią, zwłaszcza okresem dwóch wojen światowych, a także – z dziedziny teologii – studium Pisma Świętego, historią jego powstawania, analizą poszczególnych tekstów i ich egzegezą, tak by lepiej rozumieć Słowo Boże kierowane do człowieka. Wolny czas staram się spędzać w sposób jak najbardziej aktywny na świeżym powietrzu. Lubię wyprawy rowerowe, każdego roku staram się chociaż na kilka dni wyjechać w góry, dwa lata temu miałem możliwość odbycia pieszej pielgrzymki Szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela.
W czasie obrzędu święceń Biskup wręczając kandydatom księgę Pisma Świętego mówi: Przyjmij Chrystusową Ewangelię, której głosicielem się stałeś; wierz w to, co będziesz czytać, nauczaj tego, w co uwierzysz, i pełnij to, czego będziesz nauczać. Przyjmując księgę Słowa Bożego wyrażam swoja wolę pójścia za Chrystusem jako kapłan, by stać się głosicielem Ewangelii. Dlatego stojąc u progu swojej posługi w naszej parafii pokornie proszę o modlitwę w mojej intencji, bym przez całe życie był żywym świadkiem Zmartwychwstałego.
Na zakończenie mam jeszcze jedną prośbę – 1 czerwca tego roku przybyło w naszej diecezji czternastu nowych kapłanów. Oznacza to jednak czternaście pustych miejsc w seminarium, czternaście pustych łóżek, wolne pokoje i miejsca w salach wykładowych. Pamiętajcie, proszę, w swoich modlitwach o powołaniach kapłańskich, aby nigdy nie zabrakło tych, którzy będą chcieli oddać swoje życie Chrystusowi i aby te wszystkie miejsca w seminarium jak najszybciej zostały zapełnione. A do wszystkich młodych czytających ten artykuł apeluję: „Odwagi! Jeśli czujesz głos powołania – nie lękaj się!” Ja, gdybym cofnął się w czasie o sześć lat i miał jeszcze raz dzisiaj wybierać swoją drogę życia – wybrałbym kapłaństwo!