Jasełka…

Dodał: Administrator

12 stycznia 2011

Święta Narodzenia Pańskiego zazwyczaj kojarzą się z ciepłem, dobrem i niepowtarzalną atmosferą. Wynika to zapewne z faktu, że ich przeżywanie rozpoczynamy od jedynego w swym charakterze dnia Wigilii. Ciepło rodzinnego spotkania, klimat przebaczenia i pojednania, ciepłe światła choinek, wspólne kolędowanie, niczym kołysanie do snu Nowonarodzonego Zbawiciela, składają się na te jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne chwile. Radosna pasterka, a potem liturgia Bożego Narodzenia co roku na nowo nas wzruszają i zachwycają. Tę atmosferę ciepła i miłości przenosimy do swoich miejsc pracy, grup i wspólnot, do których należymy.

Podobnie dzieje się w szkole, gdzie uczniowie przygotowują świąteczne dekoracje w salach, wychowawcy organizują klasowe wigilie, a cała społeczność szkolna spotyka się na dzieleniu opłatkiem. Nie brakuje wtedy radości, ciepła, kolędowania…

Nie tylko na katechezie, ale także na innych zajęciach pojawiają się tematy związane z kultywowaniem tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych. Jednym z elementów uczenia i przypominania historii naszego zbawienia, jest zwyczaj wystawiania Jasełek. Są one widowiskami o Bożym Narodzeniu wzorowanymi na średniowiecznych misteriach, za których twórcę uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Ich treścią zawsze była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Od czasów Średniowiecza powstała niezliczona ilość tekstów jasełkowych, do których niejednokrotnie włączano aktualne współcześnie wątki.

Taką właśnie inscenizację przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Stasinie i zaprezentowały ją w naszym kościele parafialnym w niedzielę Chrztu Pańskiego, czyli na zakończenie liturgicznego okresu Bożego Narodzenia. Dzieci biorące udział w jasełkach to uczniowie klas I – VI, którzy uczęszczają do świetlicy szkolnej oraz świetlicy środowiskowej, prowadzonej przy szkole przez Fundację Szkoła Przyszłości. Przygotowania do występu rozpoczęły się od wyboru tekstu. Intencją było jak najwierniejsze przedstawienie wydarzeń opisanych na kartach Pisma Świętego. Stąd też Maryja, Józef, Pasterze, Aniołowie, Trzej Królowie, Herod…

Dzieci świetnie odegrały swoje role, czego dowodem były huczne brawa, jakimi widzowie nagrodzili (bardzo) młodych aktorów. Piękne przygotowane role, bogate, kolorowe stroje to w największej mierze zasługa rodziców, za których zaangażowanie i wsparcie serdecznie dziękujemy. To także dzięki ich pomocy mogliśmy nasze jasełka pokazać w Domu Seniora w Lublinie. Dzięki grze naszych artystów ci starsi ludzie ze wzruszeniem przeżyli raz jeszcze historię Narodzenia Pańskiego. Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc w przygotowaniu naszego przedstawienia, a młodym aktorom jeszcze raz gratulujemy!

Katarzyna Kutwa


Powrót na stronę główną«

Powrót na górę ↑